FX30B-3P-7.62DSA20
DigiKey Part Number
H124997-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3P-7.62DSA20
Description
CONN HEADER VERT 3POS 7.62MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.300" (7.62mm)
EDA/CAD Models
FX30B-3P-7.62DSA20 Models
Category
Insulation Height
0.559" (14.20mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
15A
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
20mm
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
39.4µin (1.00µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)