FX23-60S-0.5SV
FX23-60S-0.5SV
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX23-60S-0.5SV
DigiKey Part Number
H125055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60S-0.5SV
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
64 (60 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-60S-0.5SV Models
Features
Board Guide
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
64 (60 + 4 Power)
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)