FX23-60P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H125045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60P-0.5SV20
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
64 (60 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-60P-0.5SV20 Models
Features
Board Guide
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
64 (60 + 4 Power)
Height Above Board
0.703" (17.85mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)