FX20-60S-0.5SV
DigiKey Part Number
H12037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-60S-0.5SV
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX20-60S-0.5SV Models
Features
Solder Retention
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.327" (8.30mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)