FX20-60P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H12039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-60P-0.5SV15
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-60P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 25mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.520" (13.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)