FX12B-40S-0.4SV
DigiKey Part Number
H11408TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11408CT-ND - Cut Tape (CT)
H11408DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX12B-40S-0.4SV
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX12B-40S-0.4SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.047" (1.20mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)