FX12B-40P-0.4SV
FX12B-40P-0.4SV
FX12B-40P-0.4SV
DigiKey Part Number
H11407TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11407CT-ND - Cut Tape (CT)
H11407DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX12B-40P-0.4SV
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX12B-40P-0.4SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.053" (1.35mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)