FX10B-144S-SV
DigiKey Part Number
FX10B-144S-SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-144S-SV
Description
CONN RCPT 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-144S-SV Models
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)