FX10B-144P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX10B-144P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-144P-SV(71)
Description
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-144P-SV(71) Models
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)