DF37B-34DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H125768TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125768CT-ND - Cut Tape (CT)
H125768DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-34DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 34POS SMD GOLD
Detailed Description
34 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37B-34DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Digi-Reel®
Contact Finish
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
34
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)