RDTAR16P1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knitter-Switch
In Stock: 50
Datasheet
APEM Inc.
In Stock: 0
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
Image for RDTAR16P1T is not available
RDTAR16P1T
DigiKey Part Number
141-RDTAR16P1T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTAR16P1T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDTAR16P1T Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.01mm)
Voltage Rating
42VDC