RD10RA16RTT
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
RD10RA16RTT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA16RTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA16RTT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RD10RA16RTT Models
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
Hexadecimal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)