DI065N06PT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 65 V 65A (Tc) 39W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
DI065N06PT
DigiKey Part Number
4878-DI065N06PTTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI065N06PT
Description
MOSFET N-CH 65V 65A 8-POWERVDFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DI065N06PT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1617 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 20A, 10V