SMAJ6.5A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 181.801
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 341
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ6.5A-13
DigiKey Part Number
SMAJ6.5ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ6.5ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5A-13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ6.5A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V