SMAJ6.5AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 20.181
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4.293
Datasheet
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
11.2V Clamp 44.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ6.5AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMAJ6.5AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5AE3/TR13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V