APF40-40-13CB
APF40-40-13CB
APF40-40-13CB
DigiKey Part Number
294-1161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APF40-40-13CB
Description
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED
Category
Shape
Square, Fins
Mfr
Length
1.575" (40.00mm)
Series
Width
1.575" (40.00mm)
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
1.90°C/W @ 200 LFM