477KXM010M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 237
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Surge
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 670.2mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
477KXM010M
DigiKey Part Number
1572-477KXM010M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477KXM010M
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
670.2mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C