RZW471M1ABK-0811S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 627
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 736
Datasheet
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
RZW471M1ABK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RZW471M1ABK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW471M1ABK-0811S
Description
CAP ALUM 10V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
352 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
640 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C