CDBJFSC101200-G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 641-1933-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDBJFSC101200-G |
Description | DIODE SIL CARB 1200V 10A TO220F |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V |
Packaging Tube | Capacitance @ Vr, F 780pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Supplier Device Package TO-220F |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A | Base Product Number |
Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |