SICRF101200
DigiKey Part Number
1655-1956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICRF101200
Description
DIODE SIC 1.2KV 10A ITO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole ITO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
640pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
ITO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C