5KP30CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Microchip Technology
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
48.4V Clamp 103.31A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
5KP30CA-G
DigiKey Part Number
5KP30CA-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP30CA-G
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP30CA-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103.31A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V