1.5KE36A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.246
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 950
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
In Stock: 374
49.9V Clamp 30.06A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE36A-G
DigiKey Part Number
1.5KE36A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36A-G
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE36A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.06A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V