1N5646AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 950
Datasheet
49.9V Clamp 30A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
1N5646AE3
DigiKey Part Number
150-1N5646AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5646AE3
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO13
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Package / Case
DO-202AA, DO-13, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V