EPAG401ELL181MM40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 230
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 390
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 69
Upgrade
In Stock: 933
Parametric Equivalent
In Stock: 250
In Stock: 2
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EPAG401ELL181MM40S
DigiKey Part Number
565-4923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPAG401ELL181MM40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EPAG401ELL181MM40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.32 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C