EKHF451ELL181MM40S
DigiKey Part Number
565-EKHF451ELL181MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF451ELL181MM40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHF451ELL181MM40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.575 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C