AK500/14-OE-7-2
DigiKey Part Number
AE10672-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/14-OE-7-2
Description
CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 6.56'
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
Length
6.56' (2.00m)
Voltage Rating
125V
Current Rating (Amps)
18A
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
14 AWG