AK500/14-OE-7-1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 497
Datasheet
3.28' (1.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
AK500/14-OE-7-1
DigiKey Part Number
AE10670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/14-OE-7-1
Description
CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 3.28'
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Length
3.28' (1.00m)
Style
Male Pins (Blades) to Leads
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
18A
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
14 AWG