AK500/14-OE-5-2
DigiKey Part Number
AE10660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/14-OE-5-2
Description
CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 6.56'
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
Length
6.56' (2.00m)
Voltage Rating
125V
Current Rating (Amps)
18A
Operating Temperature
60°C
Wire Gauge
14 AWG