AK500/14-OE-5-1.5
DigiKey Part Number
AE10659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/14-OE-5-1.5
Description
CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 4.92'
Detailed Description
4.92' (1.50m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
Category
Shielding
Shielded
Length
4.92' (1.50m)
Style
Male Pins (Blades) to Leads
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
18A
Operating Temperature
60°C
Wire Gauge
14 AWG