LT CRBP.01-KZLZ-36-Q525-350-R18
DigiKey Part Number
475-LTCRBP.01-KZLZ-36-Q525-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LTCRBP.01-KZLZ-36-Q525-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LTCRBP.01-KZLZ-36-Q525-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
67000
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color - Green 528nm 1212 (3030 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
139lm (97lm ~ 180lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Wavelength
528nm
Supplier Device Package
1212
Current - Test
350mA
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Height - Seated (Max)
0.072" (1.82mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
44 lm/W
Base Product Number
Current - Max
1.2A