LJ CRBP.01-JZLX-27-3A4A-350-R18
DigiKey Part Number
475-LJCRBP.01-JZLX-27-3A4A-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LJCRBP.01-JZLX-27-3A4A-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LJCRBP.01-JZLX-27-3A4A-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON SIGNAL RED 624NM 1212
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Signal Red 624nm (612nm ~ 636nm) 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LJ CRBP.01-JZLX-27-3A4A-350-R18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Max
1A
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
96lm (61lm ~ 130lm)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Wavelength
624nm (612nm ~ 636nm)
Supplier Device Package
1212
Current - Test
350mA
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Height - Seated (Max)
0.088" (2.24mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
129 lm/W
Thermal Resistance of Package
7°C/W