D50S24B6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 530
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S24B6GV00LF
DigiKey Part Number
D50S24B6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24B6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S24B6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C