10165448-00012C1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10165448-00012C1LF |
Description | MINITEK127 1.27MM, VERTICAL RECE |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10165448-00012C1LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Finish - Mating |
Series | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.091" (2.30mm) |
Connector Type | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Pitch - Mating | Voltage Rating 125VAC |
Number of Rows 2 | Insulation Material Plastic |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Shape Square |