10166143-00012C1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10166143-00012C1LF |
Description | MINITEK127 1.27MM, VERTICAL HEAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 12 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10166143-00012C1LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm) |
Series | Insulation Height 0.031" (0.80mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Gold |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Plastic |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 125VAC |