4DLCD-35-320-480-CT-CLB-315-M16/S
DigiKey Part Number
2114-4DLCD-35-320-480-CT-CLB-315-M16/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MCU, SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 480
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
4D LCD Pty Ltd
Viewing Area
48.96mm W x 73.44mm H
Packaging
Bulk
Backlight
LED - Red/Green/Blue/White
Part Status
Active
Dot Pixels
320 x 480
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Interface
MCU, SPI
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H