GEN4-ESP32-35CT-CLB
DigiKey Part Number
1613-GEN4-ESP32-35CT-CLB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ESP32-35CT-CLB
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, SPI, UART 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
48.96mm W x 73.44mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, SPI, UART
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ESP32
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H