SR1206JR-07160RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 15.070
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 94
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
Bourns Inc.
Similar
160 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1206JR-07160RL
DigiKey Part Number
SR1206JR-07160RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-07160RL
Description
RES 160 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1206JR-07160RL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)