SMD1812B035TF/30
DigiKey Part Number
13-SMD1812B035TF/30TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1812B035TF/30CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1812B035TF/30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1812B035TF/30
Description
PTC RESET FUSE 30V 350MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
150 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.7 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
40 A