RP0603FRE0710RL
DigiKey Part Number
13-RP0603FRE0710RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RP0603FRE0710RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RP0603FRE0710RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0603FRE0710RL
Description
RES 10 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)