RC1206JR-076R8L
DigiKey Part Number
311-6.8ERTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-6.8ERCT-ND - Cut Tape (CT)
311-6.8ERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-076R8L
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1206JR-076R8L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)