CC0805MKX5R8BB475
DigiKey Part Number
311-1904-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1904-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1904-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805MKX5R8BB475
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805MKX5R8BB475 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)