CC0805FPNPO9BN102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 14.762
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Murata Electronics
In Stock: 562
Murata Electronics
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CC0805FPNPO9BN102
DigiKey Part Number
13-CC0805FPNPO9BN102TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805FPNPO9BN102CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805FPNPO9BN102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805FPNPO9BN102
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NPO 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805FPNPO9BN102 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)