CC0402MRX5R4BB225 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0402MRX5R4BB225 |
Description | CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0402MRX5R4BB225 Models |
Category | Voltage - Rated |
Mfr | Temperature Coefficient |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |