CC0402JRX7R9BB223
DigiKey Part Number
13-CC0402JRX7R9BB223TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402JRX7R9BB223CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402JRX7R9BB223DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JRX7R9BB223
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402JRX7R9BB223 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)