CC0402JRNPO8BN102
DigiKey Part Number
311-1659-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1659-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1659-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JRNPO8BN102
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NPO 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402JRNPO8BN102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)