CC0402JPX7R7BB153 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0402JPX7R7BB153
DigiKey Part Number
13-CC0402JPX7R7BB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JPX7R7BB153
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CC0402JPX7R7BB153 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)