CC0402FPNPO9BN270 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 15.441
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 68.960
Datasheet
Direct
Johanson Dielectrics Inc.
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
KEMET
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
27 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CC0402FPNPO9BN270
DigiKey Part Number
13-CC0402FPNPO9BN270TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402FPNPO9BN270
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402FPNPO9BN270 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)