AC0805JKNPO0BN472
DigiKey Part Number
13-AC0805JKNPO0BN472TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805JKNPO0BN472CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805JKNPO0BN472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805JKNPO0BN472
Description
CAP 0805 100V 4.7 NF NPO
Detailed Description
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)