5KP30CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP30CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-5KP30CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP30CA/B
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 105.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
105.4A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V