5KP14A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
23.2V Clamp 219.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP14A/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP14A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP14A/TR13
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
219.8A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V